Bemutatunk egy rendkívüli terméket: az ásványi olajat
Az ásványi olajat hosszú évek óta használják hajápolóként, az emberek vagy áradoznak róla, vagy utálják. Gyakran emlegetjük, amikor a legjobb hajnövekedést serkentő kezelésekről beszélünk. Számos rejtély veszi körül – és ellentmondó véleményeket hallhatunk róla.
„Az ásványi olaj táplálja a száraz hajat.”
„Az ásványi olaj serkenti a gyorsabb hajnövekedést.”
„Az ásványi olaj képes visszatartani a hajhullást.”
„Az ásványi olaj hidratálja a hajat.”
„Hajkondicionáló helyett is használhatjuk.”
„Az ásványi olaj segít a korpásodás kezelésében.”
Az ásványi olaj telitalálat vagy mellélövés a hajápolásban?
Honnan származik? Mi is ez pontosan? Érdemes bevinni a fürdőszobádba?
Ma leromboljuk az összes ásványi olaj-mítoszt.
Az ásványi olajat folyékony paraffinnak (paraffinum liquidum) is nevezik. Kőolajból származik, és egyenes láncú szénhidrogének keveréke, amelyek a kőolaj desztillálása során fordulnak elő. A tiszta paraffint hosszú évek óta használják a haj javítására. Krémek, testápolók és egyéb arc- és testápoló termékek gyakori összetevője, mert zsíros, védő és lágyító hatással bír. Kevesen tudják, hogy az ásványi olajat gyomorproblémák kezelésére is használják. Vonzó anyag a kozmetikai cégek számára, hiszen olcsón be lehet szerezni. Kár, hogy a túl sok ásványi olaj eltömíti a pórusokat, így a bőr nem kap elég oxigént. Az ásványi olaj „túlhasználatát” komedogénnek tekintjük, és bőrirritációhoz vagy kiszáradáshoz vezethet.
Mivel az ásványi olaj nem hatol be az epidermiszbe vagy a hajba, olajos, elzáró lipidréteget hagy a felületen. Bezárja a vizet, és véd a méreganyagoktól (amelyek behatolhatnak a hajba) és más káros környezeti tényezőktől (fagy, erős szél vagy napfény). Az olaj jó kondicionálást, fényt, puhaságot és simaságot biztosít, megvastagítja a haj szerkezetét és lezárja a kutikula pikkelyeit. Egy másik előnye az antisztatikus tulajdonságokhoz kapcsolódik – megakadályozza a haj statikusságát és a szálló hajat.
Az ásványi olaj használatának hatásainak felfedezéséhez tisztában kell lennünk azzal, hogy nem úgy működik, mint egy hajkondicionáló vagy hajkezelés. Hatása a haj megjelenésének javítására és a külső hajszerkezetek védelmére irányul. Éppen ezért nem gyógyír sérült hajra. Az ásványi olaj olyan, mint egy fényt növelő és kondicionáló hajápoló. Ezenkívül képes növelni a haj térfogatát, és bevonatot hoz létre a hajon – hasonlóan a szilikonokhoz.
Amikor ásványi olajat – amely egy kőolajpárlat – kenünk a hajunkra, ügyeljünk a következőkre:
A legjobb hatás és a kiszáradás vagy irritáció elkerülése érdekében soha ne használjuk túlzottan, maximum hetente kétszer. Az ásványi olaj nem hatol be a hajba, így nem szükséges nedves hajra kenni (a nedves haj és a fejbőr fokozott felszívódást okoz, ami rossz hatással lehet a fejbőrre).
Ásványi olajat száraz hajra ajánlott felvinni a (gyökerektől a hajvégekig) és a fejbőrre – maximum egy evőkanálnyit vállig érő hajra vagy két kanálnyit nagyon hosszú hajra. Nem szabad sokáig a hajon hagyni, hogy elkerüljük a fejbőr irritációját és a hajszárazságot. Tíz perc elég. Ezután mossuk le az ásványi olajat samponnal. Hogy emulgeáljuk alkalmazzunk kondicionálót, várjunk egy pillanatot, öblítsük ki majd használjunk sampont.
Ideje eloszlatnunk néhány ásványi olaj mítoszt. Ismernünk kell a tényeket és a tévhiteket, mert egyes vélemények kárt okozhatnank hajunknak és bőrünknek.
Soha ne hagyjuk az ásványi olajat a hajunkon egy éjszakán át. Száraz és sérült hajat és irritált fejbőrt okoz. A természetes olajok az egyetlen olyan anyagok, amelyet éjszakára a hajon hagyhatunk hiszen ezeknek nincs semmi közük a kőolajhoz. A zsíros állag az egyetlen közös tényező. A haj és a fejbőr olajos kezeléséhez természetes olajokat használunk. Nem létezik olyan, hogy ásványi olajos hajkezelés. Ne feledjük, hogy az ásványi olaj egy kémiai anyag, míg a természetes olajok minden vegyi anyagtól mentesek.
Egy másik népszerű tévhit szerint az ásványi olaj táplálja és helyreállítja a hajat. Sajnos ez nem igaz. Nem veszi fel a harcot a korpásodás ellen és nem gyógyítja meg a hajhullást. Az ásványi olaj felületi hatást fejt ki, ezért mértékkel kell használni a haj károsodásának elkerülése érdekében. Ez egy szépítő és kondicionáló összetevő, de soha nem fog működni erősítő vagy helyreállító kezelésként a sérült hajra. Emlékezzünk arra, hogy az ásványi olaj nem kerül a haj belsejébe - a felszínen marad. Éppen ezért nincs lehetősége a belső hajszerkezet helyreállítására.
Ha a gyönyörű, egészséges és fényes haj, az erősebb hajhagymák és az egészségesebb fejbőr a hőn áhított cél, az ásványi olaj nem nyújt segítséget. Szerencsére létezik egy másik csoportja a puhítóknak, amelyek regenerálják, szépítik és védik a hajat a károsodástól. A természetes olajokra gondolok, amelyeket magvak, diófélék és gyümölcsök hidegsajtolásával nyernek ki növényekből. Az argánolaj a legnépszerűbb természetes olajok közé tartozik, helyreállítja a hajat és hővédelmet is biztosít. Az olajok a vitaminok, ásványi anyagok és zsírsavak csodálatos forrását képezik. A hajtípusnak megfelelően megválasztva elősegítik a haj növekedését, volument adnak a hajnak és megakadályozzák a hajhullást.
Figyelembe véve az ásványi olaj szépítő erejét, nem csoda, hogy meglehetősen pozitív visszajelzéseket kap. Jó megoldás, ha azonnali hajjavításra vágyunk (pl. egy fontos megbeszélés előtt). Ennek ellenére vigyáznunk kell – a jó visszajelzések mellett ott vannak a negatívak is. A nők irritációról és rendkívüli hajszárazságról számolnak be. Összegezve, az ásványi olaj előnyökkel járhat és szépítheti a frizurát, feltéve, hogy ésszerűen használjuk. A haj helyreállításához és gyorsabb növekedéséhez jobb, ha természetes, a fejbőrre biztonságos anyagokat választ, amelyek szépítik és javítják is a hajat.
Hozzászólások: #0