Túl gyorsan zsírosodik a hajad? A társadalom nagy részét zavarja a probléma. A zsíros haj nem csak esztétikátlanul néz ki, de egészségügyi problémákat is jelenthet. Hogyan kondicionáljuk a zsíros hajat?
A mindennapi ápolásban kövesd a szakemberek tanácsait, vagyis a megelőzést. A haj zsírosodás megakadályozása rengeteg hajproblémától megóvhat minket. Mit tehetünk, ha sajnos már zavar minket a zsírosodás? Mindegy, hogy betegség tünete vagy csak szépségprobléma, a zsíros frizura zavaró. Ahhoz, hogy hatékonyan megszabaduljunk tőle, az okok ismerete a kulcs.
A zsíros haj lapos, elnehezített, volumentelen és fénytelen. Úgy néz ki, mintha néhány napja nem mostad volna meg a hajad, pedig aznap reggel már látott sampont.
A faggyúmirigyek az egész testben eloszlanak; a fejbőrben is. Ezek termelik a faggyút, amely elengedhetetlenül fontos a bőr és a haj védelméhez a hidratáció elvesztése ellen. A faggyú természetes védőgátat képez. A probléma akkor kezdődik, amikor a mirigyek túl sok faggyút termelnek, ami a haj zsírosodását okozza. A faggyú mennyisége számos tényezőtől függ. A haj általában a rendkívül száraz fejbőr miatt zsírosodik, ami a faggyúmirigyeket fokozott munkára kényszeríti. Azonban mechanikusan vagy a hormonok miatt is stimulálódhatnak.
Érdekes, hogy a túlzott faggyútermelés lehet örökletes vagy járhat együtt zsíros bőrrel. Ha azonban száraz vagy normál bőrtípusú, akkor a probléma forrása más lehet, pl. a helytelen ápolási vagy mosási rutin.
Mit tehetsz, hogy kevésbé zsírosodjon a hajad? Nyilvánvalóan csökkenteni kell minden olyan tényezőt, amely serkentheti a fejbőrben lévő faggyúmirigyek működését. Az okok megszüntetése a legfontosabb pl. kiegyensúlyozott táplálkozás, gyakoribb hajmosás, a fejbőrt kiszárító ápolószerek kerülése. Általában azonban ez nem elég.
A harcot már a tisztítás fázisában elkezdheted. Általában elgondolkodunk azon, hogy melyik sampont válasszuk. Ez jó, mert a rossz sampon kiválasztása ahelyett, hogy segítene, inkább fokozhatja a problémát. Kerülnünk kell a száraz hajra való samponokat, az erősen hidratáló és simító termékeket, valamint a zsíros hajra szánt samponokat. Meglepő lehet, de a magyarázat egyszerű. Az előbbieknek túl nehéz formulájuk van, míg a többi túlságosan kiszáríthatja a fejbőrt, és megduplázhatja a faggyúkiválasztást.
Tehát melyik sampon a legjobb zsíros hajra? A könnyű állag és a túlterhelő összetevők (pl. szilikonok) hiánya számít a legtöbbet. A zsíros hajra ideális samponnak gyógynövénykivonatokat kell tartalmaznia, különösen csalán, fekete retek, zöld tea, aloe, citrusfélék, zsálya, bojtorján, közönséges szappanfű. Időről időre egy megfelelő gyógyszerrel eltávolíthatod a felesleges faggyút.
Trükk: A sampont vízzel hígíthatod (1:1 arányban), így a termék könnyebb lesz, és nem nehezíti el a hajat.
A zsíros hajat nem ajánlott hideg vagy forró vízzel mosni, mert a faggyúmirigyek problémái esetén tanácsos az egyensúly megtartása. Mosás közben a gyengéd mozdulatok a megfelelő választás, hogy ne stimuláljuk mechanikusan a mirigyeket. A zsíros hajat érdemes kétszer megmosni, hogy hatékonyabban távolítsa el a szennyeződéseket, és hosszan tartó frissességet biztosítson. Mikor kell mosni? A reggel a legjobb időpont, mivel a faggyúmirigyek éjszaka a legaktívabbak.
Milyen gyakran kell megmosni a zsíros hajat? Itt az ideje, hogy eloszlassuk az egyik legnépszerűbb mítoszt. A hajmosás kihagyása néhány napig nem oldja meg a problémát. A haj a végső mosás után ugyanolyan zsíros lesz, mint korábban. Így a faggyú felhalmozódása miatt tüszőgyulladással kényeztethetjük magunkat. A zsíros hajat olyan gyakran kell megmosni, amilyen gyakran szükséges; naponta egyszernél gyakrabban nem szabad. A mindennapos mosás nem gyorsítja fel a zsírosodást, ha enyhe samponokat használunk (erős mosószerektől menteset), és betartunk néhány egyszerű szabályt a zsíros hajszálak mosására (lásd fent).
A szabály egyszerű: csökkenteni kell minden olyan dolgot, ami stimulálhatja a faggyúmirigyeket, pl. a magas hőmérsékletet. Ha tehát muszáj hajszárítót használnod, használj hűvös légáramot, és tartsd a hajszárítót legalább 15 centiméteres távolságban a fejbőrtől. Az ezzel a problémával való küzdelem során jó ötlet lemondani a hajsütővasakról és az egyenesítőkről - minden hőkezelő eszközről. A feszes frizurák és a kalapok viselése nem tesz jót a zsíros hajnak. Mondjunk le róluk. Elég volt?
A különböző hajformázó termékek, pl. viasz, hajhab, folyékony selyem, fokozhatják a haj zsírosodását. Mindenképpen meg kell szabadulnod minden olyan hajformázó alapozótól, fixálótól és terméktől, amely csökkenti a hajszárítási időt. Ezek elnehezíthetik a hajat és irritálhatják a fejbőrt. A kemény sörtéjű kefék, fésűk és a népszerű Tangle Teezer ugyanezt okozhatják. A puha és természetes sörtéjű kefét a zsíros haj kifésülésére alkották.
Nyilvánvalóan igen! Általános vélemény, hogy minden maszk, kondicionáló vagy szérum elnehezíti a zsíros hajat. Mint általában, az igazság valahol a kettő között van. Valójában ez akkor fordulhat elő, ha nem megfelelő termékeket használsz. Mindenki ugyanazt a hibát követi el - lemond a hidratálásról, attól fél, hogy gyorsan zsírosodik a haj. Ez egy öncélú helyzet; ennek eredményeképpen a hajnak nincs elég vize, és megpróbál vizet termelni, több faggyút választva ki. A hatás kedvezőtlen.
A megfelelő táplálás biztosításának másik módja a rendszeres hajolajos kezelés hajmosás előtt. Bármilyen hihetetlenül is hangzik, a növényi zsírok segíthetnek nekünk a probléma megszüntetésében. Ha a hajolajok megfelelnek a haj igényeinek, csökkenthetik a zsírosodást, mert megkötik a vizet, így semmissé teszik a túlszáradt fejbőr problémáját. Az olajok pozitívan befolyásolják a faggyúmirigyek működését. Ami fontos, hogy a fejbőr használatára is alkalmasak, nem csak a hajra. Zsíros haj esetén sokkal jobb választásnak bizonyulnak, mint a hagyományos kondicionálók. A zsíros hajra a legjobb olajok többek között a bojtorjánolaj vagy a jojobaolaj (a Nanoil termékében a közepes porozitású hajra valót találod).
Hozzászólások: #0