A száraz és sérült haj nem csak esztétikai probléma. A gyenge hajszálak pl. töredezést és elvékonyodást jelentenek, ezért szakszerű ápolást igényel. Lehetséges a sérült haj helyreállítása? Hogyan kell kinéznie a megfelelő hajápolásnak?
Mielőtt rátérnénk a sérült haj ápolási rutinjának témájára, nézzük meg közelebbről a problémát, ismerjük meg a hajkárosodás okait, és derítsük ki, hogy a frizuránk már ebbe a kategóriába tartozik-e?
A haj állapotáért részben a gének is felelősek. Ez azt jelenti, hogy ha nagyszüleinknek és szüleinknek sérült volt a haja, akkor mi is örökölhetjük. A gének ellenére azonban a leggyakoribb okok közé tartozik a helytelen hajápolás vagy annak hiánya, a hormonháztartás kiegyensúlyozatlansága, a visszatérő betegségek stb. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a haj a test része, ezért még a változatlan táplálkozás is tükröződik a megjelenésében.
Mi teszi tönkre a hajat? A haj károsodásának okai közé tartoznak:
A trichológia szerint az a haj, amelyik elvesztette a víz és a zsírok nagy részét, száraznak és sérültnek minősül. Ezt a kutikula pikkelyeinek megnyílása okozza, ami a nedvesség elvesztését és a gyengébb lipidgátat eredményezi. A legtöbb lipidet a hő és az irritáló vegyi anyagok hatására veszítjük el. Bármi legyen is az ok, a haj a felemelkedett pikkelyek miatt fénytelen, száraz és törékeny lesz. Ez azt jelenti, hogy a sérült haj magas porozitású haj!
Ismerve a sérült haj porozitását és gyenge állapotának okát, könnyen eldönthetjük, hogy milyen ápolási rutin segítségével hozhatjuk vissza egészségét.
Hogyan ápoljuk a teljes hosszában vagy csak egyes részeiben, pl. a hajvégekben sérült hajat? Azzal kell kezdenünk, hogy megváltoztatjuk azokat a szokásainkat, amelyek miatt hajunk rossz állapotba került. A túlhajszolt haj ápolása néhány egyszerű szabályt követ.
Öt szabály a sérült haj ápolási rutinjában:
A sérült haj ápolása két lépcsőben történjen: ▪ a roncsoló tényezők csökkentése elengedhetetlen, de ▪ a megfelelő termékek bevezetése A haj állapotának javítása - pl. olajok a nagy porozitású hajhoz - is számít.
Lehetséges a sérült haj helyreállítása? Bizonyos mértékig lehetséges, de tévedés azt gondolni, hogy a töredezett hajvégeket helyre lehet hozni. Ezért az elsőlépésklnt le kell vágni a sérült hajat. Jobb, ha ezt még azelőtt megteszed, mielőtt a hajad elkezd jobban töredezni. Ha nem ragaszkodsz a hosszú hajadhoz, vágd le, és hagyd, hogy a hajad egészségesen és erősen visszanőjön. A sérülésre hajlamos haj esetében a vágást rendszeresen, pl. hathetente kell elvégezni.
A következő lépés a haj állapotát rontó elemek megszűntetése, hogy a hajad ne legyen túlterhelt és ne töredezzen újra. Hagyjuk a hajat természetes módon száradni, felejtsük el a hajsütővasat és a hajegyenesítőt. Természetes módszerekkel pl. göndörítő tekercsekkel formázhatjuk a hajunkat. Másrészt ne felejtsük el alvás előtt összefogni a hajunkat, hogy elkerüljük az éjszakai összegubancolódást és a szálak károsodását. A színezésről és a szőkítésről való lemondás szintén jó választás.
Minél gyakrabban mosunk hajat, annál enyhébb samponokat érdemes választani. A sérült hajra a legjobb samponok a gyerekek számára kifejlesztettek, mert nem tartalmaznak erős mosószereket, mégis kizárólag kíméletes haj- és fejbőrtisztító anyagokat. A samponok legfontosabb összetevőit hidrofil anyagok - pl. glicerin, alantoin, karbamid - alkotják. Jó ötlet, ha két különböző összetevőket tartalmazó sampont alkalmazunk. A legfontosabb szabály szerint minden hajmosáskor használjunk kondicionálót, és hetente legalább egyszer használjunk maszkot vagy intenzív hajolajos kezelést.
Ha a hajad rendkívül sérült, mindig fésüld át hajmosás előtt (amikor még száraz). Langyos vízzel mossuk meg, és hideg vízzel öblítsük ki. Ha a nedves hajat ki kell fésülnöd, használd az ujjaidat vagy egy fából készült széles fogú fésűt. Még ha száraz szálakat is fésülsz, akkor is szakaszonként tedd, hogy elkerüld a húzást és a sérülést - fésüld fel a hajat az ujjaiddal, használj fésűt, majd Tangle Teezer vagy természetes sörtéjű kefét.
A száraz és sérült haj ápolása nem csak a káros anyagok kerüléséről és a haj kíméletes kezeléséről szól. Hanem arról is, hogy olyan termékeket használjunk, amelyek tele vannak tápláló, regeneráló és erősítő anyagokkal. Hogyan tápláljuk a károsodott hajat? Alapos ápolást kell alkalmaznod:
A hajápolási termékek kiválasztásakor nem lehet csak a tökéletlenségek elfedésére (átmeneti segítség) összpontosítani. A sérült haj mélyreható javítására és helyreállítására kell koncentrálnia. Ez az egyetlen módszer, amellyel végleg visszahozhatod a hajadat az életbe. Nem kell félned a hírhedt szilikonoktól - ha ésszerű mennyiségben használod őket, akkor kisimítják a haj felületét, megkönnyítik a kibontást és megóvják a külső védőréteget a pusztulástól. Másrészt a szilikonok felszínes hatást fejtenek ki, ezért a hajápoló termékeknek tartalmazniuk kell humektánsokat és (belülről ható) emollienseket.
A sérült hajra való legjobb olajoknak omega-3 és omega-6 telítetlen zsírsavakban gazdagnak kell lenniük. Ezek közé tartozik a szőlőmagolaj, a mogyoróolaj, az őszibarackmagolaj, az édesmandulaolaj, az avokádóolaj, a lenmagolaj, az esti kankalinolaj, a kukoricaolaj és a málnaolaj. Ezek újjáépítik a külső hidrolipidréteget, valamint behatolnak a hajba, táplálják, erősítik és lezárják a kutikula pikkelyeit.
A legtöbb olajat a Nanoil a nagy porozitású hajra való terméke tartalmazza. Ami fontos, hogy a termék erősen regeneráló anyagokkal, pl. keratinnal, kerastimmal, selyemmel és vitaminokkal dúsított kondicionáló olajok professzionális keveréke. A száraz és sérült haj egészségére!
Hozzászólások: #0