A hajápolás nem csak arról szól, hogy vitaminokat és javító összetevőket juttatunk a haj belsejébe. Mivel a haj állandóan ki van téve a károsodásoknak, elengedhetetlen, hogy megvédjük, és egy különleges, okkluzív és szépítő réteget hozzunk létre a felszínén. Ez nem csak megakadályozza, hogy a méreganyagok a hajszálak közé kerüljenek, hanem a létfontosságú vizet is bezárja. Így a hajszálak megfelelő hidratáltsági szintet tartanak fenn. A lágyítószerek (emolliensek) védőpajzsot alkotnak a hajon.
Ezek hihetetlenül értékes anyagok, amelyeknek a professzionális hajápolás alapját kell képezniük. Minden hajtípusnak szüksége van lágyítószerekre - függetlenül a haj szerkezetétől, vastagságától, színétől vagy a károsodás mértékétől. A napsütés, az UV-sugárzás, a hajszárítók, a hajvasalók forró légáramlása és a toxinok elleni védelem az első, amire koncentrálnunk kell; e nélkül a hajápolás értelmetlen. A megfelelő mennyiségű lágyítószer használata a kulcs. A túl sok termék elnehezítheti a hajat. A túl kevés kiszáradáshoz, statikus feszültséghez, rugalmatlansághoz, merevséghez és fokozott szöszös hajhoz vezet. Ne feledjük, hogy a balzsamok gyengéd hidratáló tulajdonságokkal rendelkeznek, így gyorsan javítják a haj kinézetét és fényét.
A lágyítószerek legnagyobb és legnépszerűbb csoportja. A természetes olajokat és vajakat a haj szerkezetéhez és porozitásához kell igazítanod. Ezek adják a legjobb és leghatékonyabb hajregeneráló és tápláló anyagokat. A fokozott védelem és a haj felszínén kialakuló vékony mikroszkopikus réteg mellett rengeteg ásványi anyagot, vitamint, tápanyagot és értékes zsírsavat juttatnak a haj belsejébe. Éppen ezért mind az olajoknak, mind a vajaknak a hajápolásban mindenképpen szerepelniük kell. A hajolajos kezelés - hetente legalább egyszer elvégezve - megvédi és megszépíti a hajat, védi a lipidréteget, valamint mélyreható táplálást biztosít.
A polimerek csoportja, amelyek a haj felületén dolgoznak, vékony védőréteget létrehozva. Sima réteggel ajándékozzák meg a hajat, amely kondicionálja és megszépíti még a sérült hajat is. A szilikonok lágyítószerek, amelyek megtalálhatók a hajformázó krémekben, spray-ben és habokban, valamint a hővédő termékekben, amelyeket a hajszárítás vagy a hajegyenesítés előtt kell alkalmazni. A hajápolásban olyan szilikonokat érdemes választani, amelyek könnyen lemoshatók. Így nem rakódnak le a haj felületére és nem nehezítik el a szálakat. Érdemes megemlíteni, hogy a szilikonokat akár négy csoportba is sorolhatjuk: illékony szilikonok, amelyek elpárolognak a haj felületéről; könnyű szilikonok, amelyek vízzel kimoshatók; szilikonok, amelyek enyhe samponnal kimoshatók; nehéz szilikonok, amelyeket nehéz eltávolítani SLS samponok nélkül (irritáló, komedogén). A nehéz szilikonokat jobb, ha kerülöd a hajápolásban.
Az emolliensek csoportjába tartozik, amelyek szilárd állagúak. Nehezebb, mint a növényi vajak. A viaszt nem olyan könnyű alkalmazni, mégis nagyra értékelik a haj ápoló, védő és lágyító tulajdonságai miatt. A viasz lehet növényi vagy állati eredetű. A méhviasz a legnépszerűbb puhítószer ebben a kategóriában. Hajbalzsamokhoz és hajkondicionálókhoz, sőt még szempillaspirálokhoz is adják, mert elképesztően növeli a fényt.
A szintén népszerű lanolin egy másik állati eredetű lágyítószer. A lanolin védi a juhgyapjút a nedvesedéstől. Azért vált népszerűvé, mert szerkezete hasonló az emberi bőr felszínén található lipidekhez.
A jojoba egy nagyon érdekes viasz, általában olajként ismert. Ez egy folyékony növényi eredetű viasz. A jojoba zsírsavakat tartalmaz, ami az olajokhoz teszi hasonlóvá. Ez a puhítószer rendkívüli, mivel tartalmaz egy egyedülálló összetevőt - a szkvalánt -, amely az emberi faggyúhoz hasonló szerkezetű. Ezért a jojoba megakadályozza mind a haj és a fejbőr túlzott zsírosodását, mind a szárazságot.
Minden olyan hosszú láncú alkohol, amely nem károsítja a hajat és nem is szárítja azt. Ehelyett kondicionálnak, hidratálnak és megkötik a vízmolekulákat, így a vizet bent tartják. A zsíros alkoholoknak köszönhetően a haj puha és rugalmas marad, sima, finom és könnyen kifésülhető lesz. Az úgynevezett jó alkoholok csoportjába tartoznak, amelyeket a mindennapi hajápolásban is lehet, sőt kell is használni. A legnépszerűbb zsírsavak: glicerin, cetil alkohol, alkohol, cetearyl alcohol, lauril-alkohol, sztearinsav, mirisztil-alkohol.
A paraffin a kőolaj desztillációjával nyert lágyítószer. Ezek természetesek.
Paraffin - hosszú láncú telített szénhidrogének, amelyek színtelen és szagtalan, kissé zsíros folyadékot alkotnak. Semleges, így nem okoz irritációt vagy allergiás reakciókat. A paraffin kiváló fényfokozó és hidratáló hajápoló termék; bezárja a vizet és véd a környezetszennyezéstől. Gyakori a hajápolásban. Miért? A paraffin rendkívül erős és hatékony gátat képez. A hajvégeket a károsodástól védő termékek csodálatos összetevője. A paraffin, mint puhítószer, rendkívül népszerű a nők körében, mivel már az első használat után kisimítja a hajat és fényt ad neki.
Folyékony paraffin - régóta ismert, mint gyorsan ható anyag a haj testének fokozására. Sajnos irritálhatja a fejbőrt, ezért maximum 20 percig hagyd hatni. Mivel kissé felmelegíti a fejbőrt és fokozza a véráramlást, rendszeres használata felgyorsíthatja a hajnövekedést. A folyékony paraffin egy réteget hagy a haj felületén - ez megtartja a megfelelő nedvességet, és a hajat rugalmassá és kevésbé statikussá teszi.
Az utolsóként említett csoport. A polimerek nem tartalmaznak kondicionáló összetevőket. Elég nehéz termék. Ezek a lágyítószerek a legelterjedtebbek a hajformázó termékekben, mivel jó "tartást" biztosítanak és növelik a fényt. A tisztító samponok a legjobbak a polimerek lemosására. Ha túl gyakran használjuk őket, akkor a hajszálakon felhalmozódást okozhatnak. Szerencsére a felesleg gyorsan eltávolítható hajmosás közben.
Hozzászólások: #0