A világon minden második embernek korpás a haja. A korpás fejbőrt fontos, hogy megfelelően ápoljuk. Sajnos nincs egy bevált módszer, mert sok függ a korpa típusától is.
Ne feledd, hogy minden zavaró hajproblémának megvan a forrása. Rengeteg oka lehet, és célunk, hogy megtaláljuk az okot. Legyünk tudatosak a hajápolásban. Akkor a probléma el fog tűnni.
Kicsit őrülten fogok hangzani, de mindenki korpásodik. Egyszerűen fogalmazva, a korpásodás egyenlő a fejbőrön lévő elhalt hámsejtek hámlásával.
Az emberi fejbőr állandóan újítja önmagát, és a korpásodás teljesen normális. Az életciklus befejezése után (kb. 28 nap) a régi bőrsejtek elpusztulnak, és helyükre újak kerülnek. Az elhalt sejtektől hámlással szabadulunk meg, pl. mosakodás közben. A probléma akkor kezdődik, amikor a bőr túlzottan hámlik; a fehér pelyhek láthatóak és a vállakra hullanak. A korpásodás akkor jelenik meg, amikor a sejtek életciklusa 7-15 napra csökken, és a hámlási folyamat gyorsabb.
Az élesztőgomba (Pityrosporum ovale vagy Malassezia furfur) a bőr túlzott hámlásának leggyakoribb oka. A gomba kis mennyiségben természetesen előfordul a bőrben. Akkor kezd veszélyes lenni, ha kedvező körülmények között, pl. zsíros hajban elszaporodik. Anyagcsere-termékei irritálják a fejbőrt és megzavarják a hám helyreállítási folyamatát. Ezért vezethet a ritkán végzett hajmosás zavaró korpásodáshoz.
Mégis, a gombák nem az egyetlen oka a korpásodásnak. Gyakran nem is tudjuk, hogy mi magunk váltjuk ki a problémát. A gyorsabb és intenzívebb hámlás oka lehet a fejbőr szárazsága és irritációja. A leggyakoribb korpásodási okok közé tartoznak:
Egyes bőrgyógyászok szerint a gének is okozhatnak korpásodást.
Ha nem kezeled a korpát, az rossz hatással lesz a frizurádra. Gyakran jár együtt a haj elvékonyodásával. Miért van ez így? A haj életciklusa megzavarodik, és a hajhagymák gyengülnek. Következésképpen elkezd kopaszodni. A korpásodás és a hajhullás problémáját tárgyalva (sajnos) meg kell erősítenem, hogy a bőr hámlásának és a fejbőr zsírosodásának zavara a haj elvékonyodásának fokozódásához vezethet.
Rengeteg korpásodás elleni szer létezik, de mint mindig - jobb megelőzni, mint kezelni. A korpásodás egy visszatérő bőrbetegség, amely zavaró és nagyon nehéz megszüntetni. Éppen ezért, a probléma elkerülése érdekében jól kell ápolnod a hajadat és a fejbőrödet. A megelőzés a kulcs.
Ha amúgy is szembe kell néznünk a korpás rémálommal, egészítsük ki hajápolásunkat korpásodás elleni termékekkel, és szabaduljunk meg a problémától.
A megfelelő korpásodás elleni sampon a legfontosabb. A fejbőr hagyományos termékekkel történő tisztítása kudarcot vallhat, mert azok nem tartalmaznak gombaellenes összetevőket, és nem erre a hajproblémára valók. Egy jó korpásodás elleni samponnak:
Egy másik fontos tipp azzal kapcsolatos, hogy milyen gyakran mossunk hajat, ha korpás a hajunk. Tisztában kell lenned azzal, hogy egy korpásodás elleni sampon nem lesz hatékony, ha nem használod rendszeresen. A tisztítás a legfontosabb a korpásodás elleni küzdelem során, ezért minél gyakrabban tedd meg. Javasolt minden nap vagy minden második nap hajat mosni. Ugyanakkor vigyázni kell, hogy ne távolítsd el a természetes védő lipidréteget, ami a rendkívül száraz fejbőrhöz vezethet. Ennek következtében a szervezet túl sok faggyútermeléssel reagálna. Ha korpásodással küzdesz, hajmosás közben két szabályt kell betartanod. Gyakran moss hajat és csak enyhe termékeket használj. Használhatsz erős korpásodás elleni sampont és gyengéd hidratáló sampont felváltva a fejbőr hidro-lipid egyensúlya érdekében.
A megfelelő hajápolás - ez a legjobb orvosság a korpásodás ellen. Mégis, a nagy erőfeszítések ellenére lehetetlen néhány nap alatt megszüntetni a problémát. Az élesztőgomba által megtámadott, irritált fejbőrnek időre van szüksége a helyreállításhoz és a hámlási folyamatok normalizálódásához. Türelemre van szükség.
A megfelelő korpásodás elleni samponnal megszüntetheted a problémát, de nagyszerű, ha extra módszerekkel kondicionálod a fejbőrt és a hajat. A megfelelő táplálás és hidratálás kulcsfontosságú. A B csoportba tartozó vitaminok, az A- és E-vitamin, az ásványi anyagok (amelyek a halban, a sajtban, a kelbimbóban, a dióban, a napraforgó- és tökmagban találhatók) rengeteg jótékony hatást gyakorolnak a bőrre és a hajra. Azonban minden tápanyag jobban működik, ha kozmetikumokkal (kondicionálóval, maszkokkal, olajokkal) juttatjuk be őket. Ez sokkal jobb megoldás, mert közvetlenül a hajon és a hajhagymákon dolgozik.
Hozzászólások: #0