A hajhullás egy teljesen természetes folyamat ami mindannyiónkat érint. A naponta több mint száz hajszál elvesztése viszont problémát jelent. De felejtsük el a számolást és figyeljük meg a hajunkat. Mivel nagyon sok oka lehet ennek problémának, kezdjük az elején: hogyan is ápoljuk a ritkuló hajat?
Érdemes lehet közelebbről megvizsgálni a hajunkat ha ki akarjuk deríteni, hogy mikor is kell aggódnunk a hajhullás miatt. A probléma okainak feltárása a legegyszerűbb módja annak, hogy meghatározzuk, mely termékeket használjuk a hajhullás kezelésére. Minden helyzet más és más, ezért fontos, hogy részletes információkat gyűjtsünk a témáról.
Hasonlóan a korpásodáshoz, a hajritkulás is egy kínos állapot. Megfelelő ellátás hiányában a probléma felerősödik, egyre több és több hajat veszítünk. Az igazság az, hogy a hajhullás természetes. Napi 100 hajszál elvesztése egy standard határ, de nem kell számolnunk, hogy tudjuk, mikor válik veszélyessé a helyzet. Ez többnyire esztétikai probléma, a megszokottnál több hajszálat találhatunk a fésün vagy a zuhany alatt.
Viszont fontos szem előtt tartanunk, hogy a ritkuló haj különböző egészségügyi problémákat jelezhet, ezért nem szabad semmibe vennünk ezt a tünetet. Még ha egy kicsit kevesebb haj nem is zavaró, az okok ismerete hasznos dolog, ami tájékoztathat arról, hogy valami szokatlan történik a testünkben.
Annak meghatározása, hogy mikor kell megriadnunk a hulló haj miatt, ugyanolyan fontos, mint a [hajhullás] okának megtalálása. Minden eset más és más. A válasz arra a kérdésre, hogy miért hullik ki a haj, értékes tippeket adhat a probléma megoldásához. A tudatos hajápolás a legjobb, amit tehetünk, ha a tincseink túlzottan kezdenek megritkulni.
1. Kémiai tényezők – a haj túlzottan hullik, mert szerkezete gyengül a szőkítő és színező termékek hatására. A hajhullás gyakran olyan nőket érint, akik sötétre festették a hajukat, vagy akár azt is jelentheti, hogy szervezetünk nem tolerál bizonyos gyógyszereket vagy… szépségápolási termékeket.
2. Mechanikai tényezők – ahogyan bánunk a hajunkkal, és olyan tevékenységek, amelyek gyengítik a hajhagymákat és a hajgyökereket pl. túl szoros felfogás és fonatok, hajhosszabbítások, csattok, hajgumik, rossz fésülési rutin.
3. Fizikai tényezők – a nagyon magas vagy alacsony hőmérséklet egy másik oka lehet a haj ritkulásának. Hajhullásra ösztönző egyéb dolgok közé tartozik a fagy, hőhullámok, hőformázás, orvosi sugárzás vagy akár még a láz is.
4. Baktériumok és gombák – túl sok hajszál a kefén a fejbőr sav-bázis egyensúlyának felborulása miatt következhet be, ami káros baktériumok, gombák és mikroorganizmusok kifejlődéséhez vezethet. Általában minden fejbőrbetegség (korpásodás, tüszőgyulladás) hajhullást okoz.
5. Genetikai hajlam – a hajhullás örökletes is lehet, ezt a szüleinktől vagy nagyszüleinktől örökölhetjük.
6. Hormonális egyensúlyhiány – a hormonok is nagyban befolyásolják a frizuránkat pl. az ösztrogén szintje, ami terhes nőknél megemelkedik. A terhesség utáni és alatti hajhullás a haj életciklusában bekövetkezett változásokkal függ össze a hormonok hatására.
7. Egyéb okok – a stressz egy a hajhullás számos okai között. A stresszes helyzeteknek való állandó kitettség gátolhatja a haj növekedését, károsíthatja a hajhagymákat vagy gyulladást válthat ki. Egyéb okok közé tartozik még a túlzott alkoholfogyasztás, a cigaretta, a betegségek (beleértve a fejbőr betegségeit is) vagy a helytelen táplálkozás.
Kell-e pánikba esni, ha túlzottan hullik a hajunk? Nincs értelme aggódni, ha úgy tűnik, hogy a hajunk mindenhol ott van – az ilyen megfigyelések nem megbízhatóak. Hosszú haj esetén, könnyen az lehet a benyomásunk, hogy több szálat veszítünk. Hasonló a helyzet a fürtök esetében is – ha nem fésüljük ki őket alaposan, vagy nem mossuk meg minden nap, minden mosásnál vagy fésülésnél úgy tűnhet, hogy több szál hullik ki. Ne feledjük, hogy a kihullott haj nem esik a padlóra abban a pillanatban, amikor elhagyja a hagymáját. Ezt megelőzően növő hajszállal átszőve marad. A probléma akkor válik komollyá, ha naponta több mint száz hajszál hullik ki, vagy ha ez korpásodással, köröm töredezettséggel vagy bőrszárazsággal jár együtt.
Sok embernek kétségei vannak efelől, és nem biztosak abban, hogy lehetséges-e a haj újranövekedése? A megfelelő hajápolás vissza hozza korábbi állapotát? Sajnos a már kihullott vagy nagyon gyenge hagymával rendelkező hajat nem lehet megmenteni. Másrészt a megfelelő tápanyagok bejutattása megakadályozhatja a további hajhullást, és serkentheti az erősebb, dúsabb és sérülésálló haj növekedését, így újra egészséges és dús frizurát élvezhetünk.
Ideje választ adni arra a kérdésre, hogy mit is érdemes használni hajhullás esetén. Anélkül, hogy ismernénk a haj ritkulás enyhítésének és javításának módjait, nem tudunk megfelelő hajápoló termékeket választani, sem a legjobb rutint meghatározni. Különböző módszerek vannak arra, hogy megakadályozzuk a haj kihullását, és ezeket érdemes kipróbálni.
A hajhullás okának megszüntetése (ha lehetséges) legyen a prioritásunk. Nyilvánvaló, hogy nem mondhatunk le az antibiotikumról, ha betegek vagyunk de mégis elkerülhetjük az ártalmas dolgokat. Ezután elkezdhetünk gondolkodni a ritkuló haj gondozásának módszerein.
Minden hajápolási rutin során válasszunk SLS-mentes samponokat, mert ezek nem irritálják és nem is szárítják a fejbőrt. Egy gyengéd sampon – erős tisztító vagy tartósítószerek és alkoholok nélkül – a legjobb, amit gyenge hajunk kaphat. Egy jó sampon ritkuló hajra a következő összetevőket tartalmazza: zsurló, csalán, árnika kivonat, komló vagy hajhullás elleni kálmosgyökér.
Ahhoz, hogy a haj ne hulljon ki, megfelelő mennyiségű nedvességre van szüksége, ami a magas hőmérséklet miatt csökkenhet. A hajunkat langyos vízzel mossuk, majd hagyjuk megszáradni. A hajhullás fokozódhat ha a hajat közvetlenül mosás után szárítjuk – a törölközőszárítás és a szűk turbán viselése sem ajánlott. Ez a néhány változtatás segíthet a hajhullás csökkentésében.
A professzionális hajhullás elleni termékek használata a legegyszerűbb. Nem feltétlenül kell egyből gyógyszert választanunk, étrend-kiegészítők is javíthatnak a helyzeten. A balzsamok, maszkok, gyógyírek és fejbőrkezelések jelentik a legjobb megoldást – a választás a mi kezünkben van. A kiválasztott terméknek természetes tápanyagokat és olyan anyagokat kell tartalmaznia, amelyek hidratálják és erősítik a hajat a hagymáktól a hajvégekig. Milyen a jó hajhullás elleni kezelés?
Ha arra gondolunk, hogyan lehet javítani a ritkuló hajon, a professzionális kezelések és a drága fejbőrampullák jutnak eszünkbe. Pedig megoldhatjuk a problémát otthoni módszerekkel is, például:
A hajhullás elleni fejbőrápoló krémek kulcsfontosságú szerepet töltenek be. Az ilyen kezelések nagy előnyökkel járnak, mert elérik a probléma forrását (erősítik a hagymákat). A fejbőrápoló krémek alkalmazása olyan, mint egy gyengéd masszázs, ezzel egyszerre tápláljuk a hajhagymákat, és fokozzuk a fejbőr véráramlását. Összességében elmondható, hogy a fejbőr kondicionálóinak használata jót tesz a hajnak, és láthatóan csökkenti a hajhullást.
Ha a ritkuló haj ápolásáról beszélünk, akkor olajos kezelés is javasolt. A természetes olaj egy univerzális kozmetikum, amelynek hatalmas előnye van – számtalan felhasználási módja lehetséges, alkalmas hajra és fejbőrre. Minden hajmosás előtt az olaj belemasszírozása a fejbőrbe, nagyszerű módja annak, hogy serkentsük a mikrokeringést, kiegyensúlyozzuk a fejbőr pH-értékét, csökkentsül a faggyúkiválasztást, és tápláljuk és megerősítük a fejbőrt. Mindez a hajunk javára válik, amely egészségesebb és szebb lesz.
Hozzászólások: #0