Hogyan válaszd ki a számodra ideális sampont? A hajbalzsammal alkotott párosban a sampon gyakran kevesebb figyelmet kap – elvégre a feladata a tisztítás, és semmi több. Hajlamosak vagyunk azonban elfelejteni, hogy egy rosszul kiválasztott sampon többet árt, mint használ. Fedezd fel, milyen típusú sampont érdemes választanod, hogy a legtöbbet hozhasd ki belőle, és elkerüld a bozontos, fakó és gubancos hajat.
Ha pontosan tudod, milyen samponra van szüksége a hajadnak, emeld fel a kezed. Míg a hajkondicionálók kiválasztásakor gondosan elemezzük az összetevőket, a samponoknak nem szentelünk annyi időt. Sokan véletlenszerűen választanak sampont, vagy csomagban veszik meg a sampont az azonos márkához és termékcsaládhoz tartozó balzsammal együtt. Vagy végigpróbáljuk a drogériában kapható összes terméket, vagy pedig hűek maradunk egy konkrét kozmetikumhoz, amely csodákat művel a hajunkkal. Mivel a legtöbben nem egészen vagyunk tisztában azzal, melyik sampon a megfelelő számunkra, hajunkat gyakran káros hatásoknak tesszük ki.
Tisztában vagy vele, milyen hatásra számíthatsz, ha nem megfelelő sampont használsz? Egy rosszul kiválasztott termék olyan összetevőket tartalmazhat, amelyek nem felelnek meg a hajad porozitásának, és akár irritálhatják is a bőrödet. Ennek eredményeként egy rosszul választott hajsampon:
Elméletben csak a címkére támaszkodhatunk, de érdemes jobban belemélyednünk a részletekbe a sampon kiválasztásakor. Ami a legfontosabb, az a termék összetétele.
Kerüld az alkoholokat, ftalátokat, kőolajszármazékokat, parabéneket és egyéb káros anyagokat, például erősen irritáló szereket (Sodium Laureth Sulfate, Sodium Coco Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate, Sodium Myreth Sulfate, Ammonium Lareth Sulfate, Sodium Cocoyl Sarcosinate, Sodium Pareth Sulfate) tartalmazó samponokat. A sampon egy olyan kozmetikum, amelynek hatékonyan kell tisztítania a fejbőrt és a hajat, de nem szabad irritálnia. A hidratáló anyagokat, olajokat és növényi kivonatokat tartalmazó gyengéd, természetes hajsamponok sokkal jobb megoldást jelentenek.
Ugyanilyen fontos utánajárni és meghatározni, milyen típusú samponok léteznek. A legnépszerűbbek a folyékony állagúak, de találhatsz samponrudakat, krémeket, olajokat stb. A száraz samponok is nagyon népszerűek; ezek eltávolítják a felesleges faggyút, és azonnal felfrissítik a hajat anélkül, hogy vízre lenne szükséged, így nagyon jól jönnek útközben is. A megfelelő sampon kiválasztásakor mindenképpen érdemes figyelembe venned ezeket a kérdéseket.
Nem kell mást tenned, mint alaposabban szemügyre venned a hajadat, hogy megállapítsd, milyen termékekre van szüksége, és milyen sampont érdemes választanod. Hajunk jeleket és tippeket ad nekünk, például párás időben könnyen összegubancolódik vagy begöndörödik. Ugyanakkor nem mindenki számára egyértelmű, mit is próbál pontosan jelezni a haja, ezért a mai bejegyzésben hasznos tippeket adunk arra vonatkozóan, hogyan igazítsd a sampont a konkrét hajtípusodhoz. Vágjunk is bele!
A fakó, törékeny és száraz haj sok nő rémálma. A legjobb megoldás erre a problémára a megfelelő balzsam vagy hajmaszk használata. Amiről szintén nem szabad megfeledkezned, az az, hogy egy sampon nemcsak hidratálni tudja a hajat, hanem éppen ellenkezőleg, bozontossá is teheti, és még jobban kiszáríthatja azt – mindez azon múlik, hogy a megfelelő terméket választottad-e. A legjobb száraz hajra való samponnak két csoport összetevőit kell tartalmaznia: hidratáló humektánsokat és védő emollienseket. Célszerű olyan krémes összetételű kozmetikumokat választanod, amelyek természetes olajokat, például kókusz-, avokádó- vagy argánolajat tartalmaznak, erősítő keratint, amely megakadályozza a töredezettséget, továbbá glicerint, amely a kellő hidratálásért felelős. Mit nem szabad a száraz hajra való samponnak tartalmaznia? Szulfátokat, amelyek megfosztják a hajat és a fejbőrt a víztől.
A zsíros haj a fejbőrben lévő faggyúmirigyek nem megfelelő működésének eredménye. Zsíros haj esetén a megfelelő samponnak nemcsak tisztítania kell, hanem egyben gátolnia is kell a faggyútermelést, és egyensúlyba kell hoznia a faggyúkiválasztást. Egy ilyen kozmetikumnak tisztító anyagokat kell tartalmaznia, de mellőznie kell a zsírosító anyagokat, pl. olajokat vagy szilikonokat. A zsíros hajra emellett jó hatással van a rozmaring, a zsálya, a csalán és a kamilla, amelyek összehúzó hatásúak (megjegyzés: a kamilla világosíthatja is a haj színét). Ezért ilyen esetben érdemes gyógynövényes samponokat használni. Ne feledkezz meg azonban a zsíros haj ápolásának egyéb elveiről sem, például arról, hogy kerülni kell a forró vízzel való hajmosást.
A színkezelés és a szőkítés egyaránt ártalmas folyamatok a haj állapotára nézve. Éppen ezért a festett hajra való samponnak kíméletesen kell tisztítania, hogy ne rontsa az amúgy is gyenge hajszálak állapotát. Bár a haj regenerálására más termékek is alkalmasak, a legjobb, ha már samponból is olyat választunk, amely tápláló, selymesítő, hidratáló és erősítő anyagokat – általában mézet, növényi olajokat, keratint és más fehérjéket – tartalmaz. Ami a szőkített hajat illeti, elengedhetetlenek a sárgás és rezes árnyalatokat csökkentő samponok (lila samponok); a sötétre festett haj esetében azonban célszerű olyan samponokat választani, amelyek kifejezetten megakadályozzák a szín kifakulását. Sőt, a legjobb olyan sampont használni, amely fokozza a haj fényét, és alacsony pH-értékkel (max. 7) rendelkezik, hogy lezárja a hajszálakat.
Használhatsz-e sampont a haj volumenének növelésére? Persze, miért ne! Azonban a megfelelő sampon kiválasztása vékony szálú és lapos haj esetén nem egyszerű feladat. Két lehetőség közül választhatsz – a hajtípusodnak megfelelő száraz sampon vagy folyékony sampon közül. Az első lehetőséget arra tervezték, hogy azonnal felfrissítse a hajat, a részecskék felszívják a felesleges faggyút, és a hajtöveknél volumenessé és dússá varázsolják a hajat. Nem szabad azonban kizárólag száraz samponra alapoznod a hajápolásodat, mivel ha több napig ápolatlan marad a hajad, az irritált fejbőrt és eltömődött pórusokat eredményezhet, ráadásul a termékmaradványok is felgyülemlenek a hajadon. A vékony szálú hajra való samponnak alaposan meg kell tisztítania a fejbőrt, és el kell távolítania a hajformázó termékek maradványait. Ha polimereket és fehérjéket is tartalmaz, akkor erősítheti és dúsíthatja a hajat, láthatóan növelve annak volumenét.
Aki életében legalább egyszer küzdött már korpával, az tudja, milyen nehéz megszabadulni tőle. A megfelelő sampon kiválasztása csak a jéghegy csúcsa azoknak a szabályoknak, amelyeket a korpás haj ápolása során be kell tartani. Ugyanakkor ez egy nagyon fontos lépés. A drogériákban kapható leggyakoribb korpásodás elleni samponok olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek a különböző gombás fertőzéseket kezelik. Ezen összetevők közé tartozik a ketokonazol, a szalicilsav, a cink-pirition és a szelén-szulfid. Az ilyen termékek használatakor azonban rendkívül óvatosnak kell lenned, mivel a bőr könnyen függővé válhat tőlük, így a korpásodás kiújulhat, miután abbahagytad a készítmény használatát. A jó korpásodás elleni samponnak könnyű formulával és természetes összetétellel kell rendelkeznie, mivel a parabének, az erős tisztítószerek és más szintetikus anyagok irritálhatják a bőrt, stimulálhatják a faggyúmirigyeket és súlyosbíthatják a problémát. Érdemes ricinusolajat, bojtorjánolajat, rozmaringolajat vagy teafaolajat tartalmazó samponokat keresni, mivel ezek segíthetnek a korpásodás gátlásában.
Kevesen vannak tisztában azzal, hogy a göndör haj könnyen rakoncátlanná válhat, és veszíthet nedvességtartalmából, ha nem megfelelő sampont használunk. A göndör hajjal rendelkezőknek mindig körültekintően kell kozmetikumot választaniuk. A legjobb megoldás a rakoncátlan hajra, ha olyan sampont használsz, amely selymesítő összetevőket tartalmaz. Keresd tehát a [shea vajat], a kókuszolajat és a zöld teát. Nem kell félned a szintetikus anyagoktól sem, hiszen az ismert szilikonok gyönyörű fényt, puhaságot és rugalmasságot kölcsönözhetnek a hajadnak. A selymes haj azonban nem járhat volumenvesztéssel, ezért a göndör hajra való samponnak könnyű állagúnak kell lennie, és jól meg kell tisztítania a hajat a szennyeződésektől és a kozmetikai maradványoktól. Mit érdemes még keresned egy ilyen termékben? Fehérjéket, hidratáló és védő anyagokat, amelyek segítenek megőrizni a göndör haj vitalitását.
Az egyik leggyakoribb kérdés, hogy szükséges-e a sampont időnként lecserélni egy másikra.
Az igazság az, hogy nincs erre konkrét szabály.
A samponcsere mellett érvelők azt állítják, hogy hajunk és fejbőrünk igényei az idő múlásával változnak. Ezért annyiszor érdemes lecserélnünk a samponunkat, ahányszor csak szükségesnek érezzük azt. Amikor hajunk kellően hidratált, félretehetjük a száraz hajra való sampont és elővehetünk egy volumennövelő sampont, és így tovább. A rendszeres samponcsere ellenzői viszont azzal érvelnek, hogy ők évek óta ugyanazt a terméket használják, ugyanolyan látványos eredményekkel, és nem látják szükségét a változtatásnak.
Jó kompromisszum, ha két kedvenc sampont tartasz kéznél. Először határozd meg a hajad két fő problémáját (például zsíros fejbőr és töredezett hajvégek), majd váltogasd az ezeket az igényeket kielégítő samponokat (a zsírosodást megakadályozó és a fehérjét tartalmazó, erősítő hatású samponokat). A samponok gyakori cserélgetése helyett inkább próbálj meg a hajad és fejbőröd igényeihez igazodni. A haj kinézete és problémái a legjobb támpontok a megfelelő hajsampon kiválasztásához.
Fontos! Bár hajsamponnak hívják, a sampon elsősorban a fejbőr tisztítására szolgál. Mivel elsődlegesen a fejbőr tisztítására használjuk, érdemes olyan sampont választani, amely javítja annak állapotát. Ha korpás a fejbőrünk és száraz a hajvégünk, válasszunk zsíros hajra való sampont – ez a gyökerénél oldja meg a problémát, míg a regenerálás egy kondicionáló, egy intenzív hajmaszk vagy egy koncentrált szérum feladata.
Hozzászólások: #0